piątek, 29 marca 2024

Bruksela w dwa dni - co warto zobaczyć?

 Hejka! Mam nadzieję, że u Was wszystko w porządku. W ostatnim blogu wspominałam, że na moje 25 urodziny wybraliśmy się razem z chłopakiem do Brukseli. W tym poście opiszę Wam jak można spędzić tam dwa dni i co warto zobaczyć. Na mój kanał na YouTube (tutaj) dodałam już filmik z naszej wycieczki, także jak ktoś wolałby sobie oglądnąć to zapraszam. 

Do Brukseli jechaliśmy pociągiem Eurostar, który wyjeżdzał z Londynu. Była to moja pierwsza podróż Eurotunelem, który łączy Anglię z Francją. Ciekawostką jest, że tunel łączący Wielką Brytanię z Francją ma długość ponad 50 kilometrów, z czego około 38 kilometrów przebiega pod dnem morza. Sam przejazd zleciał dosyć szybko, bo zajął tylko 2 godziny. 

W Brukseli staraliśmy się dużo nie wydawać i większość rzeczy, które widzieliśmy były darmowe. 

Co warto zobaczyć w Brukseli?

1. Grand Place - Rynek Główny

Oczywiście pierwszym miejscem, które musieliśmy odhaczyć był Rynek Główny, czyli Grand Place. Przepięknie on wygląda zarówno w dzień jak i wieczorem. Grand Place jest sercem historycznego centrum miasta. Słynie on z pięknej architektury jak i zabytkowego ratusza oraz renesansowych i barokowych kamienic. Co dwa lata odbywa się tam niesamowite wydarzenie zwane Flower Carpet Festival, podczas którego na placu układany jest ogromny dywan kwiatowy. Na placu znajdują się sklepy z czekoladkami oraz restauracje. 
2. Les Galeries Saint-Hubert - Korytarze Handlowe

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zobaczenie słynnych korytarzy handlowych nazywanych Les Galeries Saint-Hubert. Warto sobie tam usiąść na kawkę i cieszyć się chwilą i piękną architekturą. Korytarze te uważane są za jedne z najstarszych tego typu na świecie. Znajdują się tam sklepy z luksusowymi markami, kawiarnie i teatry. 


3. Katedra Św. Michała i Św. Guduli 

Jednym z popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów jest Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli. Oczywiście my również się tam wybraliśmy. Kościół ten jest zbudowany w stylu gotyckim i jest miejscem koronacji krolów Belgii. Znajdują się w nim dzieła sztuki, takie jak witraże i rzeźby, które przyciągają uwagę zwiedzających. 

4. Manneken Pis

Nie mogło zabraknąć spacerku do słynnego Manneken Pis, czyli pomnika przedstawiającego małego sikającego chłopca. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon miasta. Dlaczego? Istnieje wiele legend i opowieści związanych z tą rzeźbą, która jest także symbolem poczucia humoru mieszkańców Brukseli. Legenda związana z rzeźbą Manneken Pis ma kilka wariantów, ale najbardziej popularna opowieść mówi o małym chłopcu, który uratował miasto przed zagładą poprzez ugaszenie pożaru za pomocą swojego strumienia moczu.5. Parc du Cinquantenaire - Park Jubileuszowy 

Nie mogło zabraknąć spaceru po Parku Jubileuszowym, który jest naprawdę bardzo ładny ze względu na piękną fontannę oraz łuk triumfalny. Łuk ten został zbudowany dla uczczenia 50 rocznicy niepodległości Belgii oraz liczne muzea, takie jak Muzeum Wojska i Muzeum Sztuki i Historii. 


6. Atomium

Kolejną rzeczą, którą udało się nam zobaczyć był Atomium. Atomium to symboliczna budowla Bruskeli, zaprojektowana na Expo Brukseli w 1958 roku. Przedstawia ona model krystalicznej struktury żelaza powiększony 165 miliardów razy, a jej wnętrze oferuje różnorodne wystawy i atrakcje interaktywne związane z historią budynku i miasta. 

Niedaleko Atomium znajduje się Mini Europa, czyli park miniatur, w którym można podziwiać skalne repliki najważniejszych zabytków Europy takie jak Wieża Eiffla, Piza i wiele innych. My natomiast tam nie szliśmy bo nas to nie bardzo interesowało. 


7. Muzeum Czekolady

Oczywiście wypad do Brukseli nie byłby zaliczony gdybyśmy nie poszli do muzeum czekolady! W końcu Belgijska czekolada znana jest na całym świecie. Muzeum Choco Story bardzo mi się spodobało, ponieważ można tam było się dowiedzieć dużo o historii czekolady i powąchać różne przyprawy. Oprócz tego, na końcu była demonstracja jak zrobić pralinki czekoladowe oraz degustacja. Bardzo polecam się tam wybrać!Byliście kiedyś w Brukseli? Dajcie znać w komentarzu! 
2 komentarze :

  1. Zdjęcia robią wrażenie :) Najbardziej kręci mnie to Muzeum Czekolady

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow miasto naprawdę robi wrażenie, warto by tam pojechać.

    OdpowiedzUsuń

+ Każdy zostawiony komentarz i obserwacja motywuje mnie do pracy :)
+ Zanim skomentujesz uważnie przeczytaj :)
+ Zależy mi na prawdziwych czytelnikach!

Template by Blokotka